Nohut Köftesi

Nohut Köftesi

Nohut Köftesi Tarifi

“Bir Nohut hikayesi”

Nohut ķöftesi için; yıllar önce denemesini yapmış oldugum ve tam puan aldiğim eşsiz tariflerden sadece biridir diyebilirim. Tarifi vermeden önce kısaca Nohutun faydaları hakkında biraz bilgilendirmek istiyorum sizleri… Yazim oldukça uzun olsa da emin olun bir bölümünü kesmek zorunda kaldim… Şimdi sizleri Sağlık Deposu Nohutla başbaşa bırakıyorum… Yazıyı okumadan isterseniz bir yemeklik nohutunuzu da ıslayın bir taraftan…❤❤❤

—Nohutun Faydaları—

Nohut yaklaşık 8.000 yıllık tarihe sahip çok eski besin kaynaklarından biridir. Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen nohut 50-60 santime kadar büyüyen bir bitkidir ve yılda sadece bir kez ürün verir. Krem rengi ve bazen de siyah taneler halinde olur.

Nohut çok kıraç topraklarda bile yetişebilmektedir. Bu yüzden ülkemizin kıraç kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Her ne kadar böyle olsa bile su kıtlığının az olduğu dönemlerde verimi az olabilmektedir.

Nohut daha çok kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılarak tüketilir ve sağlık açısından bir çok faydası vardır.  Nohut A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında beta karoten açısından da zenginir. Ayrıca bol miktarda mineraller içerir, kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında demir, selenyum ve bakır içerir.

—Nohutun Sağlığa Faydaları—

İçerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller yardımıyla nohut sağlık açısından bir çok fayda sağlar. Çok yaygın olarak nohut ürünleri cilt maskelerinde ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasından, sindirim sistemi sağlığına kadar çok geniş bir yelpazade sağlık açısından fayda sağlayan nohut, içerdiği bol miktardaki lifler yardımıyla genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Lifler ayrıca başta kolon kanseri olmak üzere sindirim sistemini ve bağırsakları tehtid eden kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.

—Nohut Cilt Sağlığını Korur—

Nohutun bol miktarda içerdiği manganez özellikle cilt hücrelerinin sağlığını korumaya yarar ayrıca cilt hücrelerine zarar vererek cildin hızla yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltır ve cildin yaşlanmasına neden olan unsurları minimuma indirir.

Zerdeçal ve nohut karışımını cildinize uyguladığınızda cildi ölü hücrelerden temizler ve cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca bu uygulama cilt dokusu sağlığını koruyabilir.

Nohutun cilt sağlığı için kullanılan yüz maskelerinde yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir şeydir. Bu yüz maskeleri cildin genel anlamda temizliğini sağlar ve doğal bir parlaklık ve esneklik kazandırır.

—Nohut Saç Sağlığı İçin de Faydalıdır—

Nohutun içerdiği bol miktardaki vitaminler ve mineraller saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadırlar.  Özellikle bünyede meydana gelen demir eksikliği saç köklerinin zayıflamasına ve saçların dökülmesine neden olur. Nohutun içerdiği önemli miktardaki demir saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç dökülmelerini engelleyebilir. Bunun yanında nohutun bol miktarda içerdiği protein ve manganez de saç dökülmesi sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

!!!Nohutun suyunu kafa derinize uygulayabilirsiniz, bu uygulama kepek sorununu çözebilir. Bu uygulama aynı zamanda kafa derisinin sağlığına katkıda bulunur.

!!!Nohutun saç sağlığı için bir çok farklı uygulaması vardır ve bu uygulamalar saç dökülmesini engellemenin dışında ayrıca saçlara doğal bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

—Açlık Hissini Yatıştırır—

Kilo vermek isyetenlerin başlangıçta en temel sorunlarından bir tanesi şüphesiz bastırılması güç olan açlık hissidir. Nohut yüksek kalitede protein içerdiği için uzun süre tokluk hissi kazandırır.  Nohutta bulunan temel besinler ayrıca kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Özellikle içerdiği bol miktardaki lifler bağırsak hareketlerini arttırarak kilo verme sürecine katkıda bulunur.

—Kolesterolü Dengeler—

Günlük düzenli olarak tüketilen 3-4 fincan nohut kötü kolesterol sorununu ortadan kaldırabilir.. Nohut kandaki kolesterol konsantrasyonunu engelleyen dislipidemi içerir. Bu da, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel çalışmalar sağlıklı bir şekilde nohut tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha az kalp hastalıkları ve felç risklerine yakalandığını ortaya koymaktadır.

—Nohut Kalp Sağlığını Korur—

Düzenli nohut tüketimi kolesterol düzeyleri ve trigliseridleri düşürür, kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu sıradan görünümlü ufak taneler tam bir kalp dostudur. Nohutun içerdiği eşsiz antioksidan kombinasyonu kan sağlığını ve damarların sağlığını korur. Bununla birlikte, Alfa-linolenik asit (ALA) ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler riskini azaltır. Etkili bir antioksdian olduğundan dolayı damarların tıkanmasına engel olabilir. Bu yüzden nohut tüketimi sağlık açısından bir çok avantaj kazandırır. Ayrica Nohut bol miktarda çözünür lifler içermektedir. Bu özelliği sayesinde  kalp hastalığı riskini azaltan kan şekeri seviyesini dengeler. Bunun dışında çözünür lifler aynı zamanda sünger görevi görererek kolesterolü emer ve kolesterolün bünyeye zarar vermesine izin vermez. Ayrıca bu özelliği safra sağlığı için de önemlidir.

—Nohut Uyumayı Teşvik Eder—

Özellikle orta yaşlarda meydana çıkan uyku problemi, tedavi edilmediğinde ilerleyen yaşlarda daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Amino asitler, triptofan ve serotonin gibi maddeler açısından oldukça zengin olan nohut uyku problemlerini ortadan kaldırabilir. Özellikle akşamları yatmadan önce triptofan tüketmek sakin ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olabilir ki bu madde de nohutda oldukça fazladır.

—Nohut Bağışıklık Sistemini Güçlendirir—

Bağışıklık sistemi ve metabolizma sağlığı için en önemli maddelerden bir tanesi demirdir. Demir vücutta az olduğu zaman bir çok hastalık ortaya çıkabilir ki bunların en yaygın olanı anemidir. Nohut bol miktarda demir içermektedir. Bu özelliği sayesinde anemi hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi, vücutta oksijen taşımaya yardımcı olan demirin artmasını sağlar. Böylece direk metabolizma ve bağışıklık sistemi sağlığına katkıda bulunur.

—Kadın Sağlığı İçin Nohut—

Nohutun kadın sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok labaratuvar çalışması bu gerçeği ortaya koymuştur. Nohut içerdiği fitokimyasallar veya saponinler, meme kanseri ve osteoporozun önlenmesi son derece yararlidır. Aynı zamanda menapoz sonrası ateş yükselmesi vakalarına karşı etkilidir.

—Nohut Enerji Verir—

Bol miktarda demir içeren nohut aynı zamanda vücuda enerji verir. Özellikle anne adayları için emzirme döneminde demir çok önemlidir. Bunun dışında çocukların gelişmesi ve özellikle de ergenlik döneminde demir hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden çocukların  ve ergenlk dönemindeki delikanlıların düzenli olarak nohut tüketmeleri her sağlık uzmanı tarafından önerilmektedir.

—Manganez Deposu—

Bol miktarda mineraller ve özellikle de manganez sayesinde nohut vücudun enerji kaybını gidermeye yardımcı olur. Manganez aynı zamanda vücudun savunma sistemi için elzem olan minerallerin başında gelir.

—Nohut Kemik Sağlığını Korur—

Bol miktarda kalsiyum içeren nohut kemik sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle çocukların sağlıklı kemik yapısının oluşması için kalsiyum hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında düzenli olarak kalsiyum tüketimi yaşlanmadan kaynaklana kemik sorunlarının oluşmasına engel olabilir.

Hadi itiraf edin sizlerde Nohutun bu denli faydalı olduğunu bilmiyordunuz değil mi? O halde sizleri daha fazla sabirsizlandirmadan tarifime gecmek istiyorum…

Nohut Köftesi Tarifi

Malzemeler:

 • 2 su bardağı ıslanmış nohut
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 diş sarimsak
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kara biber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • Yarım demet maydonoz
 • Yarım demet dere otu
 • 6 yemek kaşığı un
Nohut ķöftesinin yapılışı

Nohutlu Köftenin Yapılışı

 1. Oncelikle bir gece önceden sadece ıslatılmış nohutları bir mutfak robotu yardımıyla iri şekilde cekelim…
 2. Sonra maydonoz soğan ve dereotunu da robottan geçirelim ve yoğurma kabimizin içine alalım…
 3. Daha sonra sırasıyla un, yumurta ve baharatları ilave ederek köfte şekli verelim ve kızgın yağda alt üst kızartıyoruz…

(Köfte şekli verirken elimizi biraz sıvı yağla yağlarsak çok daha rahat köfte yapabiliriz)

Nohut Köftesi

Ayrıca köfteler kızardıktan sonra ilk kağıt havluya çıkarılırsa fazla yağını bırakmış olacaktır…

Nohut Köftesi

Afiyetle yiyeceginizi umuyorum ve bir başka tarifte yeni bilgilerle buluşmak üzere hoşçakalın sevgiyle kalın…❤❤❤

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir